Lietuvos Muzikos

Terapijos Asociacija

APIE MUZIKOS TERAPIJĄ

Kas yra muzikos terapija?

Muzikos terapija – tai kliento visapusiškos sveikatos, gyvenimo kokybės gerinimas įvairios muzikinės veiklos bei jos metu užsimezgusių tarpusavio santykių pagalba. Tai muzikos terapeuto paslauga klientui, kuris turi įvairių (fizinių, socialinių, emocinių, intelektualinių, dvasinių) terapinių poreikių.

Muzika, turbūt, vienintelė iš aplinkos stimulų turi tokį platų spektrą terapinių galių. Muzikos terapinės savybės: Muzika yra neverbalinė kalba, įgalina mus bendrauti, sąveikauti, pažinti viens kitą be žodžių Muzika gerina koordinaciją, balansą, raumenų tonusą Muzika stimuliuoja atmintį, padeda įsiminti bei prisiminti Muzika gerina klausymo įgūdžius bei kalbos suvokimą Muzika stimuliuoja mūsų emocijas, padeda jas išreikšti, sureguliuoti Muzika turi galią sukelti tam tikras asociacijas, vaizdinius Muzika padeda suvokti laiką, erdvę Muzika yra stiprus motyvas veikti Muzika savo elementų įvairove, pokyčių bei kontrastų galimybėmis lavina dėmesingumą bei koncentraciją Muzika padeda reguliuoti grupės procesus Muzika – padeda save pažinti, išreikšti, atspindi identitetą Muzika visiems prieinama, muzika be sienų…
  • Muzika veikia mūsų kūną tiesiogiai vibracijomis, iššaukdama tam tikras fiziologines reakcijas (atpalaiduoja, žadina, sutelkia, reguliuoja)
  • Muzika yra kompleksinis, sudėtinis stimulas, iššaukiantis taipogi kompeksą fiziologinių reakcijų, todėl taip skirtingai reaguojame į muziką
  • Muzika yra vienintelis stimulas, suaktyvinantis visas smegenų sritis vienu metu.

Kad muziką galima naudoti terapiniams tikslams, tai nėra šių dienų atradimas. Jau Antikos laikais muzika buvo vadinama dievų kalba, muzika buvo laikoma priemone harmonijai tarp kūno ir sielos pasiekti. Rodos, neatsitiktinai graikų dievas Apolonas globojo ir muziką, ir mediciną. Net Biblijoje minima, kaip karalių Saulių gydė arfos muzika. Įvairiose tautose, kultūrose mūsų senoliai muziką intuityviai naudojo įvairių ritualų metu, jautė jos magišką jėgą netgi kasdienybėje.Tačiau tik nuo praėjusio šimtmečio vidurio muzikos terapija imta laikyti profesija, ji dėstoma kaip disciplina universitetuose, atliekami išsamūs moksliniai tyrimai. Lietuvoje muzikos terapijos idėjos ėmė plisti aštuntąjį dešimtmetį, nuo 1997 metų įkurta Lietuvos muzikos terapijos asociacija.

Muzikos terapiją taiko muzikos terapeutas – kompetentingas specialistas, turintis atitinkamą muzikos terapeuto išsilavinimą (specialių žinių, praktinių įgūdžių ir reikalaujamų asmenybinių savybių visumą), kuris apima ir muzikos, ir terapijos dalykus. Taip pat muzikos terapijos metodus gali taikyti ir muzikos pedogogai, psichologai psichoterapeutai, socialiniai darbuotojai ir pan., turintys atitinkamų muzikos terapijos žinių ir praktikos. Lietuvoje muzikos terapeutus bei muzikos terapijos taikytojus vienija bei koordinuoja Lietuvos muzikos terapijos asociacija.
Kad muzika veiktų terapiškai, reikia išmanymo ir patyrimo, kaip ją naudoti. Muzikos terapeutas žino atitinkamas muzikos terapijos technikas, kurias pritaiko klientui (ar klientų grupei) priklausomai nuo terapinio poreikio, siekdamas terapinių tikslų. Taip pat, atsižvelgiant į kliento amžių, galimybes, muzikinius pomėgius, gabumus bei terapinius poreikius, atitinkamai yra parenkama bei siūloma muzikinė veikla, kuri gali būti labai įvairi: grojimas muzikos instrumentais, dainavimas, judėjimas pagal muziką, improvizavimas, muzikiniai žaidimai, muzikos kūrimas, muzikos klausymas (pasyvus ir aktyvus), intonavimas. Muzikos terapijoje efektyvi yra ta muzika, kuri klientui yra prasminga, kurią jis išgyvena bei patiria muzikinėj veikloj su muzikos teraputu. Be to, svarbi ne tik muzika, bet ir užsimezgę tarpusavio santykiai.
Muzikos terapijoje klientu yra vadinamas žmogus, kuriam reikia terapinės pagalbos, kuris turi fizinių, emocinių, intelektualinių, elgesio, socialinių sveikatos problemų. Klientų ratas be galo platus- nuo besilaukiančių mamų, neišnešiotų kūdikių iki senelių bei mirštančių pacientų. Yra skiriamos atskiros muzikos terapijos taikymo sritys: ugdančioji, medicininė, psichoterapinė, rekreacinė ir kt.
Muzikos terapijos teorijoje išskiriama keletas tradicijų, kurių kiekvienai būdingas savitas požiūris į žmogų, į terapiją, į mokslą, į muziką, remiantis skirtingomis psichologijos tradicijomis. Kiekvienas muzikos terapeutas seka kuria nors (ar keliomis) tradicija, priklausomai nuo mokyklos prioriteto, taikymo srities ir paties asmeninio požiūrio. Muzikos terapeutai remiasi įvairiomis muzikos terapijos, psichoterapijos teorijomis, kitų muzikos terapeutų patirtimi, išsamiais mokslinias tyrimai, atvejų studijomis.

Naujausi muzikos terapijos tyrimai Lietuvoje

Informacija ruošiama

Informacija ruošiama

Naudingos nuorodos

Informacija ruošiama

Informacija ruošiama